Arne Jones E1299
697
394342

MATTA. "Falurutan mörk". Rölakan. 247 x 231 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar. Senare fransar varav många är skadade.

Proveniens

Zoégas kaffe, Nestlé Sverige AB.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.