704
362515

MATTA. "Rundlarna, blå". Rya. 164 x 113,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436 - 610 EUR
456 - 639 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1937. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårt slitage, fläck med missfärgning. Senare kortsidor, fransar saknas.

Proveniens

Marabousamlingen, Sundbyberg/Upplands-Väsby.
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.