764
402523

WOLTER GAHN, teservis, 3 delar, Karl Wojtech, Stockholm 1925.

Wolter gahn, teservis, 3 delar, karl wojtech, stockholm 1925.

Oval form, bladhölstrade hänklar, tekannan med handtag och knopp av bakelit, sidan med ansiktsmaskaroner, dessa möjligen ritade av Anna Petrus, mjölkkanna och sockerskål med invändig förgyllning. Tekannans höjd 12,5 cm, längd 24 cm, vikt tillsammans 1085 g.

Smärre slitage (3).

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 819 - 6 024 EUR

Klubbat pris:

Nils G Wollin, "Nutida Svensk Konstslöjd i Bild", Natur & Kultur, Stockholm 1931, modellen avbildad sid 84. Wojtechs och Gahns arbeten omnämnes XXII- XXIII: "En sträng formgivning...karaktäriserar det silver som utföres i Karl Wojtechs ateljé. Vanligen komponerade av arkitekten Wolter Gahn äga de olika pjäserna alltid en vårdad form, där den blanka ytan endast brytes av någon maskaron eller dylikt."

Övrigt

Modellen inköpt av Röhsska Konstslöjdmuseet, Göteborg.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69