836
408806

SIMON GATE, skål, Orrefors 1921.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Hexagonal med graverad dekor av nakna kvinnofigurer. Signerad G-126-21 Orrefors. Mått 24,8 x 22 cm, höjd 8,7 cm.

Proveniens

Birgitta Crafoord Collection, Stockholms Auktionsverk, 5/9 2010, katalognr 42.

Modellen formgiven år 1920.