907
377025

GABRIEL ARGY-ROUSSEAU, skål, pâte de verre, Frankrike, ca 1927.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rund med hänklar, reliefdekor i grönt och gult, signerad G. ARGY-ROUSSEAU. Höjd 10,5 cm, skålens diameter 12 cm, längd 20,5 cm.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Janine Bloch-Dermant, "G. Argy-Rousseau Glassware As Art", Thames and Hudson, 1991, nr 27.19 sid 213.

Janine Bloch-Dermant, 'G. Argy-Rousseau Glassware As Art', Thames and Hudson, 1991, nr 27.19 p 213.