Elefant i transparent massa med rosa detaljer, på blå och violett fotplatta med dekor av växtornament och blomma. Signerad i godset G. ARG-ROUSSEAU. Längd 13,5 cm.
Liten kantnagg.
Esjörn Kronbergs samling.
Janine Bloch-Dermant, "G. Argy-Rousseau Glassware As Art", Thames and Hudson, 1991, nr 24.18, sid 198.