955
362262

GUNNAR WENNERBERG, servis, 82 delar, "Gullviva", Gustafsberg 1905-20.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Benporslin, dekor av gullvivor i gult och grönt. Bestående av 27 mattallrikar, 16 förrättstallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 2 salladjärer, 2 ovala skålar, 8 ovala uppläggningsfat i olika storlekar (längd 24-43,5 cm), 2 runda uppläggningsfat och 1 terrin med lock och fat.

Smärre slitage, enstaka nagg. (82)

Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897.