Vårens Moderna 572

92 föremål
559. OKÄND FORMGVARE, bålskål, jugend, Tyskland, ca 1903.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
560. JOSEF LORENZL, skulptur, sannolikt 1930-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
561. HAGENAUER, skulptur, Wien 1950-tal.
Klubbat pris
10 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
562. JUST ANDERSEN, ljusstakar, ett par, Danmark 1920-30-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
563. THONET, karmstol och bord, Tjeckoslovakien 1930-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
564. JOSEF HOFFMANN, stolar, 4 st, Thonet efter 1929.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
565. OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, sannolikt Frankrike 1920-30-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
566. JACQUES ADNET, tillskrivet, bord, 1930-40-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
567. OKÄND FORMGIVARE, bordsur, sannolikt Rackengruppen, Arvika, jugend.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
571. HUGO ELMQVIST, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
576. TORE STRINDBERG, schackpjäser, 32 st, Herman Bergman gjuteri, Stockholm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
577. FERDINAND BOBERG, ljuskrona, Santessons tenngjuteri, Stockholm 1905.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
578. ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
579. HJALMAR NORRSTRÖM, golvurna, Stockholm 1904.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
580. OKÄND FORMGIVARE, ljusstakar, ett par, 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
581. TAGE FOUGSTEDT, tobaksburk, Stockholm 1923.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
582. SYLVIA STAVE, vas, C.G. Hallberg, Stockholm 1934.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
583. SYLVIA STAVE, smyckeskrin, C.G. Hallberg, Stockholm 1934.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
584. SWEDISH GRACE, skrin, 1930.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
585. SIGURD PERSSON, ljusstakar, ett par, Sverige.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
586. RAGNAR ÖSTMAN, fåtöljer, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
587. SIMON GATE, takarmatur, Orrefors, ca 1928, för Tändstickspalatset.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. AXEL EINAR HJORTH, byrå, Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
589. ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
590. ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
591. ANNA PETRUS, blomlåda, "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
592. ANNA PETRUS, blomlåda, "Nr 1", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
593. ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
594. JOHANNES DAHL, solur på pelare, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
595. UNO ÅHRÉN, damfåtölj, Mobilia AB, Malmö ca 1925.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
596. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Ceylon", Nordiska Kompaniet 1930.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
597. STEN ERICSON, "Jakturnan", Näfveqvarns Bruk, 1920-30-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
598. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
599. CARL ELMBERG, trädgårdsurna, "Gravurna Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
600. CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
601. OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurna, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
602. FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
603. ELIS BERGH, takarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
604. ELIS BERGH, ljuskrona, C.G. Hallberg, 1920-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
605. ELIS BERGH, golvarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm ca 1925.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
606. C.G. HALLBERG, väggspegel, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
607. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, Boet, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
608. OTTO SCHULZ, skåp, Boet, 1930-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
609. AXEL EINAR HJORTH, stol "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
611. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
612. AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
613. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1919.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
614. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, A. Lager, Stockholm 1920.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
615. SUNE BÄCKSTRÖM, spegel, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
617. BIRGER EKMAN, plafond, Mjölby Intarsia 1939.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
618. PLAFOND, Birger Ekman, Mjölby Intarsia 1939.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
619. OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
621. HJALMAR JACKSON, konsolbord, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
622. OTTO SCHULZ  & GUNNAR ERIK STRÖM, skåp, Boet, Göteborg 1944.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
624. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Funkis", Nordiska Kompaniet, ca 1930.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
625. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 5 st, "Funkis", Nordiska Kompaniet ca 1930.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
627. AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
628. AXEL EINAR HJORTH, bänk, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
629. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
630. AXEL-EINAR HJORTH, pallar, ett par, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
631. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 8 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
632. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
633. CARL MALMSTEN, skåp, Nordiska Kompaniet, ca 1918.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
634. CARL MALMSTEN, byrå, "Haga", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
636. CARL MALMSTEN, skåp "Stigberget".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
637. AXEL EINAR HJORTH, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
638. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
639. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
640. AXEL EINAR HJORTH, karmstolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
643. FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
644. HARALD ELOF NOTINI, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
645. BO NOTINI, golvarmatur, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
646. AXEL EINAR HJORTH, möjligen, bord, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
647. AXEL EINAR HJORTH, möjligen, soffa, Sverige  1930-40-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
648. AXEL EINAR HJORTH, möjligen, skriv-/ biblioteksbord, 1930-40-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
649. AXEL EINAR HJORTH, möjligen, stolar 1 par, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK