Madeleine Pyk – en samling F769
124
415294

EERO SAARINEN, stolar, 6 st, "Tulip", Knoll, USA, 1970-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Modell 151, vitlackerade, sittdel av glasfiber, centralfot av aluminium, lösa dynor med blå sammetsklädsel.

Slitage, delvis något gulnade i skalet, omklädda dynor. (6)

Modellen formgiven år 1955-56.