Arne Jones E1299
15
415474

MATHIEU MATEGOT, Atelier Mategot, tillskriven, takarmatur, Frankrike 1950-tal.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 490 - 14 200 EUR
10 900 - 16 300 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fyra perforerade metallskärmar, lackerade i gult, svart, rött och grönt, på stomme lackerad i off-white, svartlackerade detaljer. Höjd 126 cm.

Slitage.

Tilläggslista

Höjd skall vara totalt 126 cm/ Total height 126 cm. Stången förlängd från ca 70 cm till 126 cm/ The rod pro-longed from ca 70 cm to 126 cm.

Mathieu Mategot (1910 - 2001). Ungersk/ fransk formgivare. Jämför dito armatur såld på Phillips de Pury & Company, New York, dec 2007, katalognr 2151, såld för $ 50.000.