22
414023

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-10", Bergboms, Malmö 1950-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mässing, justerbar skärm och fot av svartlackerad metall. Skärmen invändigt märkt G-10 BERGBOM MAX 40W. Höjd 160 cm.

Slitage, skruv vid gångjärn saknas, del saknas på insidan av skärmen.

Evan Snyderman & Karin Åberg Waern (red), "Greta Magnusson Grossman - a Car and Some Shorts - One Architect's Journey from Sweden to Southern California", Arkitekturmuseet, Stockholm 2010, se modellen avbildad från 1953.

Modellen formgiven år 1953.