293
304868

Anton Corbijn

(Nederländerna, Född 1955)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Anton Corbijn
(Nederländerna, Född 1955)

"Björk, Reykjavik", 1999

Signerad Anton Corbijn på etikett a tergo. Upplaga 2/8. C-print, perspex, dibond 190 x 125 cm.

Proveniens

Torch Gallery, Amsterdam.

Anton Corbijn kom till London i tjugoårsåldern, lockad av den framväxande New Wave-musikscenen. Där började han arbeta som fotograf på tidningen ”New Musical Express”. Corbijn blev med tiden en nyckelperson i musikbranschen och har stått bakom den visuella imagen samt musikvideos för band som U2, Depeche Mode, Nirvana och Coldplay.
Corbijn porträtterar främst kända personer han beundrar. Corbijn fotograferar spontant, utan omfattande planering och i naturligt ljus. En metod som går tillbaka till hur han arbetade under 1970- och 80-talet. I svartvitt och med mystifierande mörkerarbete har han porträtterat sin ungdoms idoler och bilderna är som musiken, raspig men samtidigt sentimental. I de olika porträtten kombinerar Corbijn en avskalad estetik mot en intim skildring av de avporträtterade personerna. Denna kontrast skapar en visuell spänning i bilderna.
Corbijn väljer sina modeller och kompositioner noga, varje person får sin egen pose, sitt eget uttryck förmedlat. Auktionens foto, som föreställer det isländska musikfenomenet Björk, är ett tydligt exempel på Corbijns känsla för olika karaktärer och egensinniga uttryck. Björk är en skygg stjärna som ogärna ställer upp som modell. Här lyckas dock Corbijn skildra hennes sköra och sentimentala sida på ett både genuint och personligt vis.