296
416800

Andres Serrano

(USA, Född 1950)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Andres Serrano
(USA, Född 1950)

"Klanswoman (Grand Klaliff II)", 1990

Signerad Andres Serrano a tergo. Upplaga 9/10. Cibachrome, silikon, plexiglas, bildyta 101 x 81 cm. Inklusive originalram 114,5 x 95,5 cm.

Proveniens

Paula Cooper Gallery, New York.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

The New Museum of Contemporary Art, New York, "Andres Serrano, Works 1983-1993", 1995, (samma motiv visades).
Museum of Contemporary Art, Chicago, "Andres Serrano, Works 1983-1993", 1995- 1996, (samma motiv visades).
Malmö Konsthall, "Andres Serrano", 1996 (samma motiv visades).

Museum of Contemporary Art, Chicago, "Andres Serrano, Works 1983-1993", 1996, avbildad sid 38.
Malmö Konsthall, "Andres Serrano", 1996, avbildad sid 107.

Grand Klaliff var den enda kvinnan av alla Ku Klux Klan medlemmar som Andres Serrano porträtterade under sin resa till Georgia 1990. "In order to pose, she had to obtain permission from her father because he was her KKK superior." (Hobbs, Andres Serrano, Works 1983-1993, Philadelphia, 1994, sid 38-39)