30
377478

YNGVE EKSTRÖM, skåp och bokhylla, två sektioner, fyra delar "Krus", Westbergs Tranås, 1950-60-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Teak, reliefdekor föreställande ansikten och hushållsartiklar. En sektion med bokhylla upptill, underdel med två lådor samt skåpdörrar med bakomliggande inredning med hyllplan. Skåpets överdel av hyllplan, underdel med två lådor samt inredning av ett hyllplan. Bakstycken stämplade Westbergs. Längd per sektion 100 cm, djup 76 cm, höjd ca 187 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, repor.

Modellen formgiven år 1955.
Arkitekt Yngve Ekström (1913-1988) grundade år 1944 tillsammans med brodern Jerker och kollegan Sven Bertil Sjöqvist företaget ESE, omkring år 1961 ombildat till det mer internatioinella SWEDESE. Ekström är mest känd för sina sittmöbler Kurva, Lamino och Arka mfl. Lamino från år 1956 är en klassiker som röstats fram som 1900-talets mest bekväma fåtölj

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

329. Anette Harboe Flensburg, "Untitled # 3".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK