325
396750

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

Paris, 1962

Signerad CHR samt med fingeravtryck a tergo. Framtagen 1998 av Örjan Kristensson. Silvergelatinfotografi, bildyta 42,5 x 33 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av fotografen under 1990-talet.

Fotografiska, Stockholm, "Christer Strömholm: CHR", 2012 (samma motiv visades).

Hall & Knape (red.), "Imprints by Christer Strömholm - CHR", 1998", avbildad sid 27.
Strömholm & Strömholm, "Christer Strömholm 1918-2002, On verra bien", 2002, avbildad sid 35.
Moderna Museet, "En annan historia", 2011, avbildad bild 96.
Strömholm och Leo (red.), "Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, avbildad sid 99.

Denna ikonbild återfinns i Moderna Museets samling och visades i utställningen "En annan historia" 2011.

Formgivare

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.