345
413385

Anton Corbijn

(Holland, Född 1955)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
77 000 SEK

Anton Corbijn
(Holland, Född 1955)

"David Bowie, Chicago", 1980

Signerad på etikett a tergo. Numrerad 1/10 a tergo. Vintage. Silvergelatinfotografi, bildyta 133,4 x 90 cm.

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.
Torch Gallery, Amsterdam.

Anton Corbijn, "Werk", 2000, avbildad sid 17.

David Bowies nya alster ”The Next Day” har på nolltid blivit 2013’s hittills bäst säljande album. Parallellt visar prominenta Victoria and Albert Museum den retrospektiva utställningen ”Dawid Bowie is”. I skenet av den stundande Bowie renässansen är auktionens porträtt högst intressant, i vilket Corbijn lyckas fånga en sida av Bowie som skiljer sig från det excentriska alter ego vi vanligtvis möter. Bilden är tagen under inspelningen av Broadway musikalen “The Elephant Man” i Chicago 1979. ”My biggest fear always is that I’ll photograph an idea rather than a person, so I try to be quite sensitive to how people are.” - Anton Corbijn.