Kan inte nå servern
350
336198

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

Post Restante, Tarragona 1958

Signerad CHR samt med fingeravtryck. Enligt uppgift framtagen av Christer Landergren 1964-65. Silvergelatinfotografi monterat på masonit, bildyta 49,5 x 59 cm.

Tilläggslista

Fotografiet är tidigt men inte vintage.

Proveniens

Inköpt direkt av fotografen.
Ian Hellströms samling.

Utställningar

Galleri Observatorium, Stockholm, ”Dödsbilder”, 1966.

Litteratur

Strömholm, "Poste Restante", 1967, avbildad omslag.
Jonason, "Konsten att vara där", 1992, avbildad sid 71.
The Hasselblad Award, "Imprints by Christer Strömholm", 1997, avbildad sid 131.
Strömholm, "Christer Strömholm 1918-2002, On verra bien", 2002, avbildad sid 113.
Strömholm & Leo (red.), "Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, avbildad sid 225.

Övrig information

1966 visades Strömholms stora utställning ”Dödsbilder” på Galleri Observatorium, med bilder från resor som han arbetat med 1954 – 1964. Många av bilderna i utställningen innehöll flera av de motivgrupper han intresserat sig för: död, avvikelse, instänga barn, ensamhet, barndom, udda objekt och annorlunda miljöer. Det var bilder på gravstenar, lik och indiska begravningsbål. I utställningen ingick auktionens kult bild av den förruttnade andalusiska hunden och de starka motiven med de överlevande barnen i Hiroshima, blinda på grund av atombomben. För Christer Strömholm var fotografi en konstart bland andra. Han såg sig själv som konstnär och kameran var hans verktyg. I och med utställningen på Moderna Museet 1986 blev han känd för allmänheten och han fick den fotografiska bilden erkänd som konst, ett av hans mål i livet.

Formgivare

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.

Läs mer