362
419175

Henri Cartier-Bresson

(Frankrike, 1908-2004)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Henri Cartier-Bresson
(Frankrike, 1908-2004)

"Sunday on the Banks of the Marne", 1938

Signerad C H.C.B a tergo. Även stämplad "Copyright Henri Cartier-Bresson" a tergo. Vintage. Silvergelatinfotografi, bildyta/bladstorlek 14,5 x 22 cm.

Tilläggslista

Fotografiet är vintage.

Fotografiska, Stockholm, "Henri Cartier-Bresson: The Man, the Image & the World", 2013 (samma motiv visas under pågående utställning).

The Museum of Modern Art,"The Photographs of Henri Cartier-Bresson", 1947, avbildad sid 36.
Simon and Schuster, "The Decisive Moment", 1952, avbildad sid 3.
Montier, "Henri Cartier-Bresson and the Artless Art", 1996, avbildad sid 118.
Museum Ludwig Cologne, "20th Century Photography", 2001, avbildad sid 40.
The Museum of Modern Art, "Henri Cartier-Bresson: The Modern Century", 2010, avbildad sid 150.

Cartier-Bresson fotografier kretsar kring idén om “le moment decisive”, konsten att på en bråkdels sekund fånga det avgörande ögonblick, som manifesterar essensen i en situation. Men till skillnad från snapshotskulturens praktik dröjde det ibland dagar av sökande innan han fann det rätta ögonblicket. Med visionen att förmedla en gränsöverskridande omvärldsbevakning grundade Cartier-Bresson tillsammans med Robert Capa, David ”Chim” Seymour och George Rodger, Magnum Photos, en av världens främsta bildbyråer. Han anses vara en av fotojournalismens förfäder och äventyren var många. 1948 drack Cartier-Bresson te med Gandhi en timme innan han mördades. 1954 var han den första västerländska fotografen som beviljades inträde in i det slutna Ryssland. Han skildrade allt från Maos intåg i Peking till Spaniens brutala inbördeskrig, men är kanske främst hyllad för sina bilder av Paris pulserande stadsliv.

Likt Gustave Caillebotte riktade sin innovativa penseln mot bourgeoisiens vardag, riktade Cartier-Bresson linsen mot Paris urbana verklighet. ”Sunday on the Banks of the Marne” från 1938, är ett framstående exempel på möte mellan estetik och dokumentaion, karaktäristiskt för Cariter-Bresson. En hyllning av livets vardag. Bilden togs i uppdrag av den vänsterpolitiska tidningen Ce Soir, i samband med en kampanj för att uppnå fler semesterdagar åt de franska arbetstagarna. Men då redaktionen avskydde motivets njutningslystna särdrag kom bilden aldrig att bli publicerad. På så vis berör motivet, i likhet med Manets moderna klassiker ”Déjeuner sur l’herbe” från 1860-talet, sociala och politiska strukturer i det franska samhället.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

287. Sten Eklund, "Bordet".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK