389
415487

Ulf Rollof

(Sverige, Född 1961)
Utropspris
150 000 - 170 000 SEK
13 300 - 15 000 EUR
14 100 - 16 000 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Ulf Rollof
(Sverige, Född 1961)

"RGB Iceage 2011"

Signerad U. Rollof och daterad 2012. Triptyk. Laminerat Optiwhiteglas och spegelglas. Beskjuten med 9 mm ammunition. Höjd 99 cm, bredd 207 cm och djup 4 cm.

I samband med Ulf Rollofs utställning "Hitch" på Kunstbanken i Hamar, Norge 2004, skrev Iris Müller-Westermann, intendent Moderna Museet, Stockholm, följande:

"På tre stora triptyker i serien RGB (RED GREEN BLUE) har den vackra, glänsande och släta ytan förstörts av välriktade revolverskott. Kulorna har gått igenom och sprittrat glaset – ett resultat av ett våldsamt och brutalt ingrepp. Med Ulf Rollofs konst har det alltid varit så att dess komplexitet inte avslöjas omedelbart för betraktaren utan först efter det andra eller tredje mötet med den. Så även i detta fall. Om man nämligen studerar skotthålen närmare uppenbarar de en oväntad skönhet: bakom den slutna ytan, omgärdad av glasets strålformiga sprickor, får man syn på en öppning mot en okänd dimension med hisnande, outforskade bråddjup. Den ligger visserligen i mörker, men skulle kunna vara en utväg ur just detta mörker. Är det inte så att katastrof och ödeläggelse alltid skapar en ny situation som gör det möjligt för oss att ändra vårt synsätt, förutsatt att vi accepterar det som skett? Om vi inte gör motstånd mot de erfarenheter som livet ger, blir det möjligt för oss att skifta perspektiv. Då kan det brutala också vara vackert, som här, utan att det nödvändigtvis innebär en motsägelse”

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?