413
417988

Linn Fernström

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 700 - 62 600 EUR
47 400 - 66 400 USD
Klubbat pris
460 000 SEK

Linn Fernström
(Sverige, Född 1974)

"Övervintrare"

Signerad Linn Fernström och daterad 2008 a tergo. Duk 170 x 240 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Linn Fernström", 30 augusti - 28 september 2008.

Lars Bohman Gallery, "Linn Fernström", 2008, avbildad helsida sid 61.

Ett märkvärdigt landskap breder ut sig framför oss. Marken är täckt av snö och små buskage och envisa fjällbjörkar vittnar om livskraft där de långsamt vuxit upp i det ensliga landskapet. Horisontlinjen täcks av skyar och omärkbart går jord över i luft där himlen med sina vita skyar öppnar blicken mot oändligheten. Det är alldeles stilla. Tyst. Men i Linn Fernströms målningar är inget som det vid första anblicken tycks vara. I förgrunden står en flicka. Med röd kappa, vit sjalett om håret och vinterlandskapet i ryggen ser hon rätt ut mot betraktaren. Men hon möter inte vår blick. Just när vi tror oss ha fått kontakt, ser vi att flickan blickar förbi och bortom oss. Som om hon ser något vi andra inte kan se, något som sker bakom oss som vi inte är varse. Runtom flickan fladdrar fjärilar och en orange nässelfjäril tangerar bildytan och ger intryck av att när som helst kunna lämna målningen för vidare färd någon annanstans. Var kommer flickan ifrån? Står hon i landskapet eller befinner hon sig som vi utanför? Svävar hon mellan dröm och verklighet? Kanske är det så att flickan står där som en påminnelse om möjligheternas outsinliga kraft som finns i barnens värld och vilken styrka som det faktiskt innebär att besitta denna öppenhet inför till synes absurda paradoxer. För inte kan väl nässelfjärilar vintertid flyga på kalfjället? De riktigt stora konstnärerna har historieskrivarna alltid velat tillskriva ett sjätte sinne, som om dessa konstnärer kunde uppleva ytterligare en dimension av tillvaron och att de genom sin konst möjliggjort denna upplevelse för oss övriga. Fernström behöver inget sjätte sinne, hon har nog däremot varsamt och ytterst envist behållit sin – och barnets - vakna blick inför livets absurditeter och vardagens under. Dessa intryck samlar hon, lagrar i minnesbanken, för att när tillfälle ges genom färgernas försorg överföra dessa skådespel till sina målningar.

”Övervintrare” från 2008 visar på konstnärens lyhördhet inför detaljer och likt barnets okonstlade sätt att uppleva sin omvärld låter hon livets märkvärdigheter generera drömmar och fantasier i en alldeles igenkännbar miljö. I Fernströms tidiga målningar slungades ytterligheter ut från de ofta till formatet stora dukarna. Kraftfullt och utan pardon hon tvingade betraktaren till ett ställningstagande. I de senare årens målningar har tonläget skruvats ner en aning och verken går i en mer nordisk och sval kolorit. Raffinerat ställer hon högre krav på oss betraktare. Hon ger oss inte svaret på gåtan, däremot lämnar hon små nycklar som för den envise finns där att finna. ”Övervintrare” är en tystlåten målning, full av hemligheter – och humor! - och som viskar om ett konstnärskap som satt sitt avtryck i den svenska samtidskonsten.

Linn Fernström debuterade år 2000, samma år som hon avslutade sina studier på Kungl. Konsthögskolan i Stockholm. Sedan dess har hon ställt ut flitigt både i Sverige och i utlandet och hon var senast förra sommaren högaktuell med en hyllad utställning på Grafikens Hus i Mariefred. Fernström har med sina målningar fört den nordiska traditionen med måleriets starka position in i 2000-talet och hon finns representerad på bl a Moderna Museet, Stockholm, Malmö Museum, Borås Konstmuseum och Linköpings konstmuseum.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?