419
419170

Rolf Hanson

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 700 - 44 700 EUR
37 900 - 47 400 USD
Klubbat pris
400 000 SEK

Rolf Hanson
(Sverige, Född 1953)

"Descendant/Remontant VI"

Signerad Rolf Hanson och daterad 1999 a tergo. Pannå 200 x 170 cm.

Införselmoms

Proveniens

Galleri Riis, Oslo.

Galleri Riis, Oslo, februari 2000.
Galleri F15, Moss, oktober - november 2000.
Dunkers Kulturhus, Helsingborg, "Rolf Hanson: Runtom hus/Around the house, Runtom trappa/Around the stair, Descendant/Remontant, Ombre portée, Superficie picturata", 6 maj - 3 september 2006.

AnnCatrin Gummesson och Magnus Jensner (red), "Rolf Hanson: Runtom hus/Around the house, Runtom trappa/Around the stair, Descendant/Remontant, Ombre portée, Superficie picturata", 2006, avbildad helsida sid 67.

Formgivare

Rolf Hanson är en svensk konstnär född 1953. Han är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1974–1979. Hansson är förknippad med en nordisk romantisk måleritradition som har sin utgångspunkt i ett förhållande till landskapet, men med åren har måleriet fått mer och mer abstrakta uttryck. Han har sedan 1980-talet gjort sig känd för stora halvabstrakta målningar med associationer till romantiskt landskapmåleri och nordiskt tungsinne. Han använder ofta mörka rinnande jordfärger i kompositioner med svarta färgsjok, vilka under senare år blivit betydligt färgstarkare. Rolf Hanson representerade Sverige i den nordiska paviljongen under Venedigbiennalen 1988. Han fick första pris i Carnegie Art Award 1999 för sviten Runtom trappan, inspirerad av Carl Fredrik Hills franska målningar.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?