419
419170
Rolf Hanson
(Sverige, Född 1953)

"Descendant/Remontant VI"

Signerad Rolf Hanson och daterad 1999 a tergo. Pannå 200 x 170 cm.

Utropspris:

400 000 - 500 000 SEK

47 733 - 59 666 EUR

Klubbat pris:
400 000 SEK
Införselmoms

Proveniens

Galleri Riis, Oslo.

Galleri Riis, Oslo, februari 2000.
Galleri F15, Moss, oktober - november 2000.
Dunkers Kulturhus, Helsingborg, "Rolf Hanson: Runtom hus/Around the house, Runtom trappa/Around the stair, Descendant/Remontant, Ombre portée, Superficie picturata", 6 maj - 3 september 2006.

AnnCatrin Gummesson och Magnus Jensner (red), "Rolf Hanson: Runtom hus/Around the house, Runtom trappa/Around the stair, Descendant/Remontant, Ombre portée, Superficie picturata", 2006, avbildad helsida sid 67.