448
412460

Sam Francis

(USA, 1923-1994)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
310 000 SEK

Sam Francis
(USA, 1923-1994)

"Untitled (Spider)"

Signerad Sam Francis och daterad 1987 a tergo. Diptyk. Akryl på duk, 35 x 27 cm vardera.

Proveniens

Heland Thordén Wetterling Gallery, Stockholm

Heland Thordén Wetterling Gallery, Stockholm, "Sam Francis", november 1987.

Originaldokument med arkivnummer SFP81-94 medföljer.