461
384276

Kristina Jansson

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Kristina Jansson
(Sverige, Född 1967)

"Var är Bruden"

Signerad Kristina Jansson a tergo. Duk 172 x 143 cm.

Tilläggslista

Felaktigt födelseår angivet i tryckt katalog. Konstnären är född 1967. Målningen har proveniens Milliken Gallery, Stockholm.

Proveniens

Milliken Gallery, Stockholm

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Vårsalongen", 4 februari - 19 mars 2000, kat nr 64.

Liljevalchs konsthall, "Vårsalongen", 2000, utställningskatalog 448, avbildad i katalog.

Formgivare

Kristina Jansson korades till Carnegie Art Award-pristagare 2009.