471
417961

Joe Grillo

(USA, Född 1980)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Joe Grillo
(USA, Född 1980)

JOE GRILLO (USA), Olja på duk. Sign Joe Grillo o dat 9/2010 a tergo.

"Dr Dre Detox #3" S Duk 112 x 110 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Galleri Loyal, Malmö.

Formgivare

Joe Grillo, som föddes 1980 vid USA:s atlantkust och fick sin utbildning vid School of the Museum of Fine Arts i Boston. Han arbetar med ett visuellt överväldigande måleri och överskrider ständigt konstarternas gränser. Drivkraften är bl.a. det kreativa konstkollektivet Dearraindrop som bildades 1998 och bygger på ett gemensamt skapande utanför det etablerade konstlivet. Dearraindrop innehåller olika kompetenser samverkar för att skapa mångfasetterade skulpturer och installationer. Karaktäristiskt för Joe Grillos verk är de täta, grälla, urbana teckenvärldar, där informationen imploderar till oläslighet och tecknen i sin mångfald neutraliserar varandra i ett slags eufori. Inspiration hittar han i popkonsten, graffiti, streetart och musik.
Han bor och arbetar idag i New York, men har en rad renommerade utställningar i bla London, Rom, Köpenhamn och Malmö.