48
415299

AINO AALTO, tillskriven, barnsäng, sannolikt 1940-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
374 - 561 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Gullackerad plywood. 121 x 63 cm, höjd 77,5 cm.

Smärre skador, färgbortfall, sängbotten ersatt.

Tilläggslista

Tillskriven Aino Aalto; attributed to Aino Aalto. Sannolikt kompletterad, senare bemålad; probably later parts, repainted.

M. Lahti, K Mikonranta, K. Pakoma, "Alvar Aalto Designer", Alvar Aalto Museum, Vammala, 2002, en bit av sängen synes avbildad sid 188, The Housing Exhibition, Turku, 1941.