Madeleine Pyk – en samling F769
51
404503

ALVAR AALTO, serveringsvagn, "Nr 98", Finland 1940-tal

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760 - 950 EUR
872 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Skiktlimmad stomme av björk, vitmålade hjul, skivorna belagda med linoleum, stämplad 5 under medarna. Längd 90 cm, bredd 42, höjd 56 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen formgiven år 1936 och utställd på Triennalen i Milano samma år.