414640

57. ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.

Svart skinnklädsel, lös kudde, profilerad fyrdelad fot av aluminium.

Smärre slitage, torksprickor på kudden och vid armlän.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK/2 386 - 3 579 EUR
Klubbat pris
26 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Modellen formgiven till SAS Royal Hotel i Köpenhamn 1958.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto