1242
376542

FRACKUR. Paul Ditisheim - Solvil. 18k guld, 1930-tal. Totalvikt 62,8g. 47mm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris

Frackur med ankargång, matt guldfärgad urtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare, sk Breguet-visare, mineralglas, kant i form av växtslinga, Urtavla, urverk och boett märkt Paul Ditisheim, Solvil. Verknr. 748892. Bakboett med graverat vapen med texten cuncta deo, insida med gåvogravyr.

Slitage på urtavla. Repor på bakboett.