125
385875

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Nils Möllerberg
(Sverige, 1892-1954)

"Flicka som kammar sig"

Signerad N. Möllerberg. Numrerad nr 4. Koncipierad 1940. Guldpatinerad brons, höjd 75 cm.

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, jfr bild sid 144 samt se förteckning över arbeten sid 210, nr 170.