1251
352618

KORAN. Konstantinopel 1716. Höjd 15,5 x 11,5 cm.

Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
474 - 759 EUR
543 - 869 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Skrift i tusch, polykrom och guldornamentik. Något senare helfranskt skinnband med präglad och förgylld dekor.

Något slitage, fläckar, smärre skador på ryggbindningen, några sidor med reparation, möjligen senare röda anteckningar.

Tilläggslista

Proveniens: Direktör Arne Nilsson, Sandviken; möjligen utan fodralet.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.