1251
352618
KORAN. Konstantinopel 1716. Höjd 15,5 x 11,5 cm.

Skrift i tusch, polykrom och guldornamentik. Något senare helfranskt skinnband med präglad och förgylld dekor.

Något slitage, fläckar, smärre skador på ryggbindningen, några sidor med reparation, möjligen senare röda anteckningar.

Utropspris:

5 000 - 8 000 SEK

597 - 956 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Tilläggslista

Proveniens: Direktör Arne Nilsson, Sandviken; möjligen utan fodralet.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12