Skrift i tusch, polykrom och guldornamentik. Något senare helfranskt skinnband med präglad och förgylld dekor.
Något slitage, fläckar, smärre skador på ryggbindningen, några sidor med reparation, möjligen senare röda anteckningar.
Proveniens: Direktör Arne Nilsson, Sandviken; möjligen utan fodralet.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.