1253
372115

ROCK, broderad. Kina omkring 1900. Höjd 133 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Blått siden men rika polykroma broderier med guldtråd av drakar bland moln med brinnande pärlan, fruktskål, fladdermöss, vågor och heliga berget. Broderade kantband.

Ärmarna omändrade och avkortade. Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador.