1291
384959

SEMIANTIK KESHAN, möjligen Dabir. 205,5 x 131,5 cm.

Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
785 - 872 EUR
821 - 912 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Röd botten med polykroma buketter, vaser, botehs och fåglar. Mörkblåmelerad huvudbård med palmett-, blom- och bladranka.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck varav en sida med skador. Kortsidorna saknar några knutrader, senare fransar.