Mörkblå botten med stor polykrom medaljong varav mittblomman har ansikte, hörnornament och blommande träd. Röd huvudbård med blom- och palmettranka.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, litet hål, obetydliga malskador. Något skadade sidor, en kortsida saknar flera knutrader.