Madeleine Pyk – en samling F769
1324
376010

ANTIK SILKE TÄBRIS, sannolikt. 162 X 127,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
950 - 1 140 EUR
1 090 - 1 310 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Persikofärgad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor. Benvit huvudbård med palmett- och blomranka.

Ställvis slitage, fläckar varav några sköra. Långsidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Enligt släkting: Mattan är inköpt i Persien av en svensk officer från infanteriregementet i Halmstad. Han tillhörde de ca 40 svenska officerare som på Shahens uppdrag organiserade ett gendarmeri i Persien för att skydda förbindelserna mellan städerna i landet. Den persiska statsmakten var nästan bankrutt och kunde inte freda landet mot rövare ute på landsbygden. Resor och transporter mellan städerna var farliga. Avsaknaden av egna pålitliga militära förband gjorde att Sverige tillfrågades att hjälpa till med instruktörer till det nybildade gendarmeriet och officeren ifråga fick anställning i Persien 1912-1915. Under sina resor genom landet köpte han ett flertal mattor direkt ifrån nomaderna och i städerna. Flera svenska officerare dödades i strider med lokala rövarband och händelserna i Persien följdes intensivt i dåtida svensk press.