133
421974

Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

"Elof"

Signerad Chr. Eriksson och daterad Arcueil 1901. Motivet concipierat 1901, denna gjutning är från 1907. Brunpatinerad brons, höjd 19,5 cm.

Otydlig påskrift: "Till Fru Stigell från Findlarna från Srilssons i Stockholm istället för frukost 21 jan 1907".