1354
400491

RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med Zhengde sigillmärke i botten. Rektangulär på fyra fötter, med stiliserade fenixfåglar som hänklar. Fingercitron på locket. Höjd 23 cm.

Slitage, buckla.