Madeleine Pyk – en samling F769
1379
417407

BODHISATVA, förgylld brons. Tibet, Troligen 16/1700-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 750 - 7 120 EUR
5 450 - 8 180 USD
Klubbat pris
520 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande på dubbel lotustron i bhumisparsa mudra. Klädd i rutmönstrat kläde, stora örhängen. Höjd 21,5 cm.

Del av krona avbruten. Senare bottenplatta.

Proveniens

Purchased by a Swedish Collector at Auction Me Hervé Chayette, Art D'Estrême Orient, Jeudi, 29 mars 1984. Lot no 74. Depticted in catalogue.