"Lodjur i språng"
Signerad A. Sandström samt AS. Numrerad 1/12. Gjutarstämpel Fundicion R. Buchass. Grönpatinerad brons. Höjd 33,5 cm, längd 46 cm.
Naturhistoriska Riksmuseet, Stockholm, 2004.
Bruno Liljefors Stiftelse, Stockholm, 2004.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2011.