1546
390962

TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 750 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Djupa. Dekor i emaljfärger av familjen Ribbing-Pipers alliansvapen. Diameter 22,5 cm.

Nagg, crackelyr. (2)

Proveniens

Arms acolle for Governor Bengt Ribbing af Koberg (1686-1741) and Countess Ulrika Eleonora Piper (1698-1754). The couple married in 1718, and Bengt Ribbing was elevated to Count in 1731. The service is one of the first commissioned through the SOIC.

Behållningen av försäljningen av detta katalognummer går till Alla Kvinnors Hus, en ideell förening som arbetar för kvinnor som utsatts för våld och övergrepp.