155
368141

Cyrus Edwin Dallin

(USA, 1861-1944)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Cyrus Edwin Dallin
(USA, 1861-1944)

"Appeal of the great spirit"

Signerad © C.E Dallin och daterad 1913. Gjutarstämpel Gorham Co. Founders QPN och numrerad, nr 10. Brunpatinerad brons, höjd 54,5 cm.

Harold Berman, "Bronzes, Sculptors & Founders 1800-1930", 1977, volym III, jfr kat nr 2739, sid 756.

Curys Edwin Dallin kom att bli en av de amerikanska konstnärer som genom sitt konstnärskap lyfte fram den amerikanska ursprungsbefolkningen. Under 1800-talet var Amerikans Förenta Stater fortfarande en ung nation som inte ännu inte spritt ut sig över hela den nordamerikanska kontinenten. ”The Great Midwest” var till stor del den plats där den amerikanska ursprungsbefolkningen levde i stammar och de amerikaner som valde att flytta till utposterna i de förenta staterna kom att leva sida med sida med ursprungsbefolkningen. Dallins föräldrar flyttade under 1850-talet till delstatens Utahs utkant och deras samhälle kom att bli en av de yttersta utposterna mot de stora prärieområdena. Den unge Dallin kom tidigt i kontakt med ursprungsbefolkningens kultur och fick på ett naturligt sätt också uppleva de problem och orättvisor som drabbade dem.
Dallin fick sin utbildning i Boston som lärling och kom att betala sin vidareutbildning i Paris med kommersiella uppdrag som skulptör. 1889 kom ”The Buffalo Bill Show” till Paris och Dallin kom att återknyta till sina barndomsminnen och tidigaste konstnärliga motivkrets då fascinationen för det exotiska låg i tiden. Dallin kom att skulptera ett flertal verk med ursprungsbefolkningen som ämne vilka uppmärksammades av den parisiska publiken. Dallin återvände till USA där hans skulpturer av ursprungsbefolkningen kom att bli monumentalskulpturer på flera platser runt om i USA.
”Appeal of the Great Spirit” visades först i Baltimore och fick guldmedalj på Parissalongen 1909. Den står idag i monumentalstorlek framför Boston Museum of Fine Arts. Verkets storlek och monumentalitet återupprättade integriteten och värdigheten för det folk som vid tiden kände en stor uppgivenhet inför sin tillvaro i det unga USA. Skulpturen visar en hövdings uppgivenhet inför sin situation och dennes åberopan av Anden som styr vår tillvaro.