162
354364

Axel Ender

(Norge, 1853-1920)

Slädfärd

Signerad Axel Ender. Uppfodrad duk 74 x 116,5 cm.

Utropspris:

350 000 - 400 000 SEK

33 100 - 37 800 EUR

33 700 - 38 500 USD

Klubbat pris:

Axel Ender (1872-1920) är en av de främsta företrädarna för det norska nationalromantiska måleriet. Han studerade i Oslo på Tegneskolen och fortsatte sina studier i Stockholm på Konstakademien under åren 1872-74 där han kom i kontakt med flera svenska konstnärer. Under denna period kom Ender även under Karl XV:s beskydd – en kung som aktivt deltog i konstlivet. Ender föredrog dock den norska naturen och de norska folksagorna som kom att bli en viktig del i nationsbyggandet under slutet av 1800-talet när en upplösning av unionen med Sverige kom allt närmare. Ender finns representerad på Nasjonalmuseet och hans staty över Torstenskiold, den norske militärhjälten, pryder Rådhusplatsen i Olso. För denna staty utnämndes konstnären till Riddare av Sankt Olavs orden.