174
418407

Wilhelm Otto Peters

(Norge, 1851-1935)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Wilhelm Otto Peters
(Norge, 1851-1935)

”Joie du Foyer"

Signerad Peters daterad -79. Duk. 152 x 107 cm. Samtida ram.

Målningen avbildar ett medeltida furstepar som betraktar sina lekande barn och har varit utställd på Salongen i Paris 1879 . Verket omnämns i Norskt kunstnerleksikon i W O Peters biografi.