177
332823

Helene Schjerfbeck

(Finland, 1862-1946)
Utropspris
1 000 000 - 1 300 000 SEK
88 300 - 115 000 EUR
92 100 - 120 000 USD
Klubbat pris

Helene Schjerfbeck
(Finland, 1862-1946)

UNG FLICKA.

Sign. Akvarell 40,5x33 cm.

Utförd 1945.

Skapande och eftertanke

Schjerfbeck skrev själv att hon aldrig intresserat sig för politik men efter andra världskrigets utbrott kom de politiska händelserna att forma om livet på den finska landsbygden och för konstnärinnan. Schjerfbeck och hennes dåvarande hushållerska Mina Bussman kom att bli omplacerade till en grannliggande socknen då hennes älskade Ekenäs låg i omedelbar anslutning till Hangöområdet vilket Sovjetunionen gjorde anspråk på. I denna ofrivilliga exil kom hon att stanna till vinterkrigets slut och återvände aldrig till Ekenäs. Det instabila läget i Finland gjorde att hennes tillvaro kantades av krig, skyddsrum och det ständiga hotet om anfall från öst. Den yttre osäkerheten gjorde att hon hade svårt att måla och det är först när hon kommer till kuranstalten Luontola i Nummela - vackert belägen på sluttningen mot sjön Hiidenvesi som hennes inspiration kom tillbaka till henne. Hon beskrev tiden vid sanatoriet som en tid för eftertanke i en önskad ensamhet och hennes brevkorrespondens vittnar om att läsningen kom att bli en form av eskapism genom vilken hon flydde den oroliga verkligheten.
När Schjerfbeck fyllde 80 år kom telegram och besökare till sanatoriet trots att konstnärinnan avböjt all uppvaktning. Till den närmaste kretsen räknades familjemedlemmar men även paret Gösta och Bertha Stenman. Finsk och svensk press uppmärksammade konstnärinnans födelsedag och telegram kom från vänner, beundrare och institutioner från hela världen. Bland annat fick hon ett telegram från den svenska konstnären Isaac Grünewald och Schjerfbeck noterade att hon ”tycker om hälsningar från såna där frigjorda som Isack Gr ”(Helene Schjerfbeck – En biografisk konturteckning, Appelberg, 1949, s 222). Det var vid besöket 1942 som Gösta Stenman föreslog att Schjerfbeck skulle följa med honom i Sverige för en tryggare tillvaro och regelbunden vård men Schjerfbeck ville inte lämna sitt hemland och de kära omgivningarna. Dock trappades det politiska läget upp i Finland och de svåra bombningarna som drabbade Helsingfors 1943 var det som gjorde att Schjerfbeck bestämde sig för att lämna Finland. De sista åren av sitt liv tillbringade hon på Grand Hotel i Saltsjöbaden.

”Ung flicka” är en av de verk som Schjerfbeck utförde under sin tid i Nummela. Hennes främsta inspiration kom från de sköterskor som hon dagligen mötte och som satt modell för henne. Den flicka som är avbildad här finns även med i verket ”Väninnorna” som Schjerfbeck utförde under åren 1942-1945. Vi vet inte hennes namn men kan identifiera henne på de uttrycksfulla ansiktsdragen och röda läppar och akvarellen visar hur skickligt Schjerfbeck behandlar det avskalade personliga porträttet.

Leena Athola-Moorhouse (red), utställningskatalog, Ateneum, Helsingfors, 2012, jfr kat. nr: 682 ”Vänninorna”
Tack till överintendent Leena Athola Moorhouse, Ateneum Konstmuseum, Finland, för hjälp att katalogisera objektet.

Formgivare