187
414663

Carl Georg Bernhard Schuberth

(Sverige, 1860-1929)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Georg Bernhard Schuberth
(Sverige, 1860-1929)

Kvinna som skriver, porträtt av fröken I. Holck

Signerad C. Schuberth. Olja på papper och uppfäst papp-pannå 39 x 32,5 cm. A tergo: "Skiss målad af undertecknad år 1887 Tunnelgatan 15 - interiör af atelien. Porträtt af fröken I. Holck. C. Schuberth".

Tilläggslista

Svensk konstnär, tavlan är målad av konstnären Carl Georg Bernhard Schuberth.

Svenskt konstnärslexikon, band V, 1967, red. Johnny Roosval m.fl, omnämnd sid 85.

I Svenskt konstnärlexikon under Schuberth, Carl Georg Berhard finns denna tavla omnämnd som "...ett porträtt av fru I. Holck i interiör (oljemålning 1887)...".