203
411085

Paul Emile Chabas

(Frankrike, 1869-1937)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Paul Emile Chabas
(Frankrike, 1869-1937)

Ung kvinna vid vatten

Signerad Paul Chabas. Duk 73 x 58,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion nr 312, "Vårauktionen", 26 - 27 april 1938, kat nr 72 (där kallad "Badande flicka. Sommarkväll".
Löjtnant Rolf Ahlsells samling (inköpt på ovanstående auktion).
Privat samling.