227
377696

Lorens Pasch d y

(Sverige, 1733-1805)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
135 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lorens Pasch d y
(Sverige, 1733-1805)

"Sigrid Charlotta Wrede af Elimä" (1763-1828)

Signerad Laur. Pasch pinxit och daterad 1780. Uppfodrad duk 76,5 x 62,5 cm.

Sigrid Charlotta Wrede var gift med Fredrik Sparre (1731-1803), rikskansler, upphöjd till greve 1797.