234
257256
Pehr Hilleström
(1733-1816)
Pehr hilleström, "hönsmatning i landskap".

"Hönsmatning i landskap"

Pannå 39,5 x 32,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Utropspris:

50 000 - 70 000 SEK

5 974 - 8 363 EUR

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Knutstorp, Skåne.

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", 1927, upptagen i förteckningen, kat nr 273.

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801