239
412965

Johan Gustaf Wäström

(Sverige, Född 1750/60-talet död efter 1807)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Gustaf Wäström

Mansporträtt, knäbild

Signerad Wäström och daterad pinx 1805. Uppfodrad duk 117 x 88 cm. Samtida förgylld ram.

Johan Gustaf Wäström (Waeström) föddes på 1750- eller 1760-talet troligen i Landskrona. Enligt uppgifter skulle han ha fått sin utbildning i Köpenhamn under Jens Juel. Uppgifter finns också på att han under en längre tid skulle ha uppehållit sig i Berlin eftersom han 1788 sökte pass för en resa till Stralsund. Av hans produktion känner man endast till ett femtontal porträtt daterade mellan åren 1780 och 1807.