319
413203

Mikael Dahl

(Sverige/England, 1659-1743)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 200 - 34 900 EUR
27 400 - 36 500 USD
Klubbat pris
280 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Mikael Dahl
(Sverige/England, 1659-1743)

"Drottning Anne av England" som Athena

Uppfodrad 221,5 x 147,5 cm.

Proveniens

Inköpt i New York på 1940-talet av nuvarande ägares far.

I detta porträtt är drottning Anne framställd som Atena – gudinnan av visdom och krig. Hon bär en silvergrå klänning med St Georgs order hängandes på ett blått band omkring hennes hals och hennes vänstra arm vilar på en hermelincape vilken är draperad över ett konsolbord på vilket kronan och regalierna ligger. I sin högra hand håller drottningen en olivkvist som både syftar på fred men också är ett av gudinnan Atenas attribut. Representationen av Anne i detta utförande är förmodligen utfört för att högtidlighålla någon fredsbevarande insats under hennes regeringstid. Mest troligt är 1707 års Unionslag som kom till stånd utan militära insatser till skillnad från Utrechtfördraget 1711-1713 som markerade slutet för det spanska tronföljdskriget där brittiska trupper var inblandade. Ett liknande porträtt av Michael Dahl finns på the National Portrait Gallery i London (ref nr. NPG6187). Båda dessa porträtt använder sig förmodligen av samma förlaga – en teckning av drottningens huvud.